Mit tehetünk menopauza idején a jó alvásért?
A menopauza időszaka sosem könnyű. A hölgyeknél már fiatalon is előfordulhatnak kisebb-nagyobb alvásproblémák, ám a változókort követően egyre távolibbnak tűnik az egykori, tökéletes alvás.
Nem mindegyik időszak szolgálja életünkben a kielégítő pihenést. Bár a nőknél a terhesség, a menstruáció okozhat alvásproblémákat, fiatalon viszonylag jól alszanak. A menopauza során válik alvásuk töredezetté, felszínesebbé. Úgy tűnhet, sosem jön vissza az idő, amikor nem jelentett gondot számukra a tökéletes pihenés.
A menopauzát követő években a hölgyek különféle egészségügyi gondokkal szembesülnek, melyek zavarhatják alvásukat – ilyen a gyomorégés, a gyakoribb vizelési késztetés, a krónikus tüdőbetegség vagy az ízületi gyulladás. Egyes gyógyszerek is befolyással lehetnek pihenésükre, s menopauza után egyre inkább azt érzik: nappal majd’ elalszanak, éjjel viszont alvásproblémákkal küzdenek. Természetes, hogy ez kimerültséget, napközbeni ingerültséget vonhat maga után.
Mi áll emögött? Bizonyos alvászavarok gyakrabban fordulnak elő a menopauzát követően. Jellemzőbbek a légzészavarok alvás közben – ezt a kutatók a progeszteronszint csökkenésével hozzák összefüggésbe. Alvás során jelentkező légzészavart ugyanis azoknál a fiatal hölgyeknél is megfigyeltek, akiknek eltávolították a méhét és a petefészkét.
Hozzájárul a légzészavarhoz menopauza után, hogy – és ez sajnos igen gyakori – a nők túlsúlyossá válnak, kevesebbet mozognak.
Figyelmükbe ajánljuk még: Alvászavar teszt 1 percben
Aki alvás közbeni légzészavarral küzd, hangosan horkol, napközben pedig fáradt, aluszékony.
A hölgyek alvásproblémáit menopauza után érzelmi hátterük, pszicho-szociális környezetük és fizikai állapotuk is befolyásolhatja. Életük változásai, körülményeik sok nőnél okozhatnak szorongást, depressziót és álmatlanságot. S ehhez a kismértékű szorongás is elég.
A menopauza utáni években célszerű az alvásminőség fokozására néhány szabályt bevezetni.
- Nagyon fontos, hogy az alvás körülményei zavartalanok legyenek. Fektessünk hangsúlyt arra, hogy csendes, nyugodt, megfelelő hőmérsékletű és sötét legyen a hálószobánk.
- Ha minden nap ugyanakkor kelünk és fekszünk, sokat segíthetünk az alvásproblémákon. Nem javasolt reggel sokáig az ágyban heverészni. Legyen rendszer mindennapjainkban – kezdjünk inkább korán, s mindenre lesz kellő idő.
- Menopauza után érdemes bevezetni a kora délutáni, egyórás alvást.
- Ne fogyasszunk zsíros és fűszeres ételeket – ezzel csak növeljük a gyomorégés és az emésztési zavarok esélyét.
- Végezetül pedig vezessük be mindennapjainkba a rendszeres testmozgást – hogy milyen típusú, azzal kapcsolatban legjobb konzultálnunk orvosunkkal.
Amennyiben a menopauza utáni időszakban a fenti tanácsokkal sem sikerül enyhíteni az alvásproblémát, fontos felkeresni egy alvásszakértőt, aki választ adhat kérdéseinkre és alvástesztet is végeztethet. Minőségi alvás nélkül napjaink csak rosszabbak lehetnek.
Copyright: stockbroker / 123RF Stock fotó