Reggeli fejfájás? Akár súlyos alvászavar is állhat a háttérben

Ha reggelente rendszeresen fejfájással ébredünk érdemes megvizsgálni a fejfájás típusát és alvási szokásainkat, ugyanis könnyen lehet, hogy a problémát alvási apnoe okozza.
Semmi nem tud annál jobban ébren tartani minket, mint egy lüktető fejfájás. Ám legalább ennyire szörnyű, amikor reggel már eleve ezzel kezdjük a napot. Persze fejfájás és fejfájás között óriási különbség van, így érdemes megfigyelnünk, hogy a fájdalom mikor, milyen mértékben és milyen rendszerességgel jelentkezik. „Fejfájáskor az agyhártyák, a körülötte lévő erek és az idegszálak bonyolult kölcsönhatásából áll össze ez a kellemetlen érzet. Sokféle fejfájásról, közel 150 fajta típusról beszélhetünk, amelyekkel külön tudományág, a fejfájás-neurológia foglalkozik. Összességében két nagy csoportra bonthatjuk ezeket: az elsődleges fejfájás, amikor a fejünk „magától fáj” és a másodlagos típusúak, amikor valami okozza ezt, például láz, arcüreggyulladás vagy akár agydaganat” – emeli ki Dr. Dombovári Magdolna a Somnocenter Alvászavar Központ neurológusa.
Fejfájás, amely a súlyos alvászavar intő jele is lehet
Életünk során számos olyan fejfájást tapasztalunk meg, amely hátterében nem találunk különösebb okot. Ilyen a tenziós fejfájás, ami az egész fejre kiterjedő nyomás érzés, a cluster fejfájás, amely általában a fej egyik oldalán jelentkezik és a migrén, amely intenzív, lüktető fájdalommal jár a fej egy adott pontján. Ezt gyakran kíséri hányinger, fény- és hangérzékenység. „A fejfájás és az alvás között kétirányú kapcsolat van. Akinek krónikus fejfájása van, általában rosszul alszik. Inszomnia léphet fel, rosszul és keveset alszanak az ezzel küzdők. A helyzet fordítva is igaz, aki inszomniában szenved, gyakrabban tapasztal fejfájást is. Ugyanígy igaz ez migrén esetén is, ha az illető túl sokat vagy épp túl keveset alszik, az fejfájást provokálhat, kiválthat egy migrénes rohamot is” – emeli ki a szakorvos, aki hangsúlyozza, hogy mindenképp figyeljük meg a fájdalom helyének jelentkezését, idejét és rendszerességét.
Vannak, akik arra panaszkodnak, hogy reggel már eleve fejfájásra ébrednek. Ez pedig akár súlyos alvászavar, az alvási apnoe egyik tünete is lehet. „Szomnológusként gyakran találkozunk azzal a jelenséggel, amikor a páciens felkel és fejfájásra panaszkodik. A fájdalmat legtöbbször a tarkójában, két oldalt érzi, amely a felkelés után spontán, esetleg egy kávé elfogyasztása utána fél-egy óra alatt megszűnik. Amennyiben ez gyakran áll fenn és alvás közben légzéskimaradással járó horkolást is tapasztal, akkor lehet összefüggés a fejfájás és az alvászavar között. Jó hír viszont, hogy az alvászavar kezelésével megszüntethető ez a kellemetlen tünet” – teszi hozzá a szakorvos.
Ne vicceljük el a fejfájást!
Sokan csak legyintenek rá, amikor fáj a fejük és a vény nélkül kapható fejfájáscsillapítók valamelyikével igyekeznek tompítani a kellemetlen érzetet. Pedig a gyakran fellépő fejfájás hátterében számtalan dolog húzódhat meg. Ezért semmi esetre sem szabad félvállról venni azt, hiszen lehet, hogy más, súlyosabb egészségügyi elváltozás okozza a fejfájást.
„Ha gyakori a fejfájás, érdemes neurológián, vagy fejfájás ambulancián jelentkezni. Amennyiben reggel, felkeléskor jelentkezik, és horkolással összefüggésbe hozható, alvásdiagnosztikán keressünk segítséget, de mindenekelőtt, rakjuk rendbe az alváshigiénés szokásainkat és az alvási rutinunkat” – emeli ki Dr. Dombovári Magdolna neurológus.
Akár hajlamosak vagyunk fejfájásra, akár nem, a megfelelő alvási rutin kialakítását és betartását meg fogja hálálni szervezetünk. Ennek köszönhetően ugyanis keretet adunk alvásunknak, megadva ezzel az esélyt a minőségi pihenésnek.
Az állandóság az alvási rutin kulcsa – Próbáljunk meg minden nap ugyanabban az időpontban lefeküdni és felkelni. Ha hétvégén tovább alszunk, ügyeljünk arra, hogy ez ne legyen több, mint 60–90 perc a megszokotthoz képest.
Nyugalom nélkül az alvási rutin is haszontalan – A lefekvés előtti következetes tevékenységek jelezhetik a testünk számára, hogy ideje aludni. Válasszunk nyugtató tevékenységeket, amelyek segítenek ellazulni, például vegyünk egy meleg fürdőt, kortyolgassunk egy csésze gyógyteát vagy hallgassunk relaxáló zenét, a lefekvés előtti időszakban.
Ágy, csakis alvásra – Az ágyat kizárólag alvásra és az intimitás megélésére használjuk. Más tevékenységeket, legyen az tévénézés vagy a laptopon végzett munka más helyiségben végezzünk, hogy szervezetünk a hálószobában csakis az alvásra fókuszálhasson.
A hálószoba készülékmentes övezet – Lefekvéskor ne használjuk a telefont vagy a tabletet, és fontoljuk meg, hogy ezeket a készülékeket éjszakára egy másik szobában tároljuk. Így nem lesz kísértés, hogy használjuk őket, amikor felébredünk.
Koffein és alkohol fogyasztása kizárva – Mindkettő megzavarhatja az alvást, különösen, ha túl közel fogyasztjuk őket a lefekvéshez. A túl sok alkohol lefekvés előtt nemcsak másnapos fejfájást okozhat, hanem ronthatja az alvásminőséget és súlyosbíthatja az alvási apnoét is, ami tovább rontja az egészséget és az alvást egyaránt.
Mozogjunk rendszeresen – A rendszeres testmozgás elősegítheti a pihentető alvást. Ügyeljünk azonban arra, hogy ne közvetlenül lefekvés előtt eddzünk, mert az megnehezítheti az elalvást.