Horkolás: mikor áll fenn alvászavar gyanúja?
Előzzük meg az alvászavart vizsgálattal!
A horkolás önmagában is zavaró probléma. Amennyiben azonban már különféle, napi teljesítményünket csökkentő tüneteket tapasztalunk, fontos utánanéznünk, nem szenvedünk-e alvászavarban.
Az alvászavar sokak mindennapjait keseríti meg, ám előfordul, hogy nem is tudnak róla, ez a bűnös. Talán csak annyiról értesülnek, hogy jellemző rájuk a horkolás. Mellette azonban számos esetben alvásprobléma áll fenn – amelyet meg kell oldani.
Fontos orvoshoz fordulni, nemcsak akkor, ha a horkolásból konfliktus származik – akkor is, ha nappalainkat egyre gyakrabban teszi kellemetlenné a fáradékonyság, aluszékonyság. Mindez ugyanis komolyabb problémára utalhat – az alvási apnoéra. Maga a tartós horkolás is idővel alvási apnoé kialakulásához vezethet – mondta el dr. Tóth Eszter fül-orr-gégész szakorvos.
Figyelmébe ajánljuk még: Az alvási apnoé szindróma – az életveszélyes alvászavar
Ám nem csupán az aluszékonyság, fáradékonyság jellemző tünet.
Amennyiben éjszaka fulladásérzést tapasztalunk, légzéskimaradásokra leszünk figyelmesek, mindenképp keressünk fel orvost!
Alvászavart okozhat más fül-orr-gégészeti megbetegedés is. Gyanakodhatunk, ha orrdugulás, tartós orrfolyás, szaglásromlás észlelhető nálunk, ugyanis ilyen esetben orrmelléküregi gyulladásról lehet szó. Hasonló tüneteket okozhat az allergia, orrcseppfüggőség is, melyeket mielőbb szükséges kezeltetni – hangsúlyozta a fül-orr-gégész szakorvos.
De vajon megelőzhető-e az alvászavar? Ha igen, mivel?
Dr. Tóth Eszter elmondta: azok az alvászavarok, melyeknél az orvos talál egyértelmű, elzáródást okozó anatómia tényezőt, vagy egyszerű, jóindulatú horkolásról van szó, jól kezelhető – ideálisan megválasztott műtéttel, esetleg eszközös terápiával. Ilyen operációk lehetnek a minimálisan invazív, rádiófrekvenciás lágyszájpad- és nyelvgyök kezelések, vagy a coblatioval végzett mandula-nyelvgyök műtétek.
Maga a páciens is sokat tud tenni az alvászavar, horkolás javulásáért,megelőzéséért.
Ehhez, valamint a gyógyuláshoz egyaránt szükséges a beteg hajlandósága az életmódváltoztatásra. Értendő ezalatt a rendszeres sportolás, a többszöri és kisebb mennyiségben történő étkezés, esetleges dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése. Bizonyos esetekben speciális garattorna gyakorlatok segíthetnek a tünetek csökkentésében – mondta el a fül-orr-gégész szakorvos.
Figyelmébe ajánljuk még: Fül-orr-gégészet a SomnoCenter Budapest Alvászavar Központban
Copyright: BDS / 123RF Stock fotó